Severní Itálie - Sirmione

Sirmione

Sirmione leží na poloostrově vybíhajícím daleko do jezera. Název Sirmione je pravděpodobně keltského původu, „sirm“ znamenalo „hospic“ a „ona“ znamenalo „voda“. Sirmione si budete moci prohlédnout, vyberete-li si poznávací zájezd do Itálie.

Sirmione

Gaius Valerius Catullus (žil v letech asi 84 - 54 př. n. l.) přichází do Sirmione v roce 56 př. n. l., aby zde strávil poslední dva roky života. V roce 1197 se dostává Sirmione pod nadvládu Verony. V roce 1405 se Sirmione samo přidalo pod Benátskou republiku. V roce 1816 se Sirmione stalo majetkem Brescie. V srpnu 1889 se podařilo klempíři Giuseppe Pianovi za pomoci potápěče Procopia izolovat horké prameny a udělat jim cestu na povrch. Na podzim tohoto roku začal Angelo Gennari provozovat sirné lázně. Termální vodou naplňoval velké kádě v jednom ze svých hotelů poblíž hradu.

Sirmione

V městečku Sirmione, které je navštěvované i pro sirné koupele, stojí velký scaligerovský hrad. Vybudovali ho ve 13. století Scaligerové z Verony. Je chytře navržen tak, aby se v něm chytili do pasti útočníci, kteří připluli z jezera. Pak byli zneškodňováni z hradeb. Z věže hradu, která je vysoká 30 metrů, je nádherný rozhled. Vnitřní přístav hradu skýtal útočiště pro rybáře, když se strhla bouřka, a kotvila v něm i hradní flotila. Padací most je dobře opevněn. Spojuje hrad s pevninou a sloužil jako úniková cesta.

Sirmione

Rod Scaligeriů: Rocca Scaligeri je jeden z mnoha hradů v oblasti Verony a Lago di Garda, vybudovaných rodem Scaligeri. Bouřlivé 13. a 14. st. se vyznačovalo boji o bohatství a moc mezi vojenskými vládci. Panování Scaligeriů, byť podobné absolutismu, s sebou přineslo období míru a prosperity pro celý region. Museli však odrážet útoky loupeživých Viscontiů, rodu, který vládl v sousední Lombardii.

Sirmione

Kostel San Pietro in Malvino pochází z 8 století. Je postaven na nejvyšším bodu Sirmione, na místě pohanského chrámu. Na stavbu byl použit materiál z bývalých římských vil. Název „Malvino“ je odvozen ze „summa vinea“, tzn. „účet za vinici“. Uvnitř je krásná freska nejsvětější Trojice z 12. století.Sirmione

Asi 1 kilometr severněji stojí Punta di Sirmione s vyhlídkovou terasou, postavená na základech z dob římských císařů - Grotte di Catullo. Tento komplex vil, lázní a obchodů, z nějž dnes zbyly jen ruiny, byl postaven jako letovisko pro bohaté Římany v 1. století př. n. l. Středoevropan užasle hledí na dokonale zachovalé palácové zdi místy až 7 metrů vysoké. Pozůstatky bazénu s chodbovými systémy na dodávku a ohřev vody. I na 159 metrů dlouhou promenádu se zbytky podpěrných sloupů s mohutnými hlavicemi. Villa stojí v místě, kde se nachází mohutný sirný pramen 69°C teplé vody nazývaný Boiola. Terasa paláce je obklopena ze 3 stran vodou a je spojena úzkou šíjí s pevninou. Skýtá úchvatný pohled na celé jezero. Sirný pramen nechal Catullus dovést podzemím až do bazénu uvnitř paláce. Vznikly tak rozsáhlé termální lázně, které svého času navštívili Gaius Julius César. Na těchto stránkách naleznete podrobně zájezdy do Itálie.